JAK PŘEKONAT TRÉMU | 08.08.2017

9 tipů jak nachystat ten nejlepší projev
 
Málokdo má to štěstí, že je rozeným řečníkem od přírody. Většinu lidí před veřejným vystoupením postihne tréma a jediné, na co dokáží během svého projevu myslet, je ať už to je za nimi. Patříte mezi tento typ lidí i vy? Ztěžuje vám nervozita život a rádi byste se jí zbavili? Není to nic nemožného. Stačí si osvojit pár jednoduchých triků a před příštím projevem už se nebudete klepat strachy, ale nedočkavostí!
 
1. Nepodceňte přípravu
Spoustu lidí jen pouhé pomyšlení na blížící se přednášku / referát / pracovní prezentaci tíží natolik, že se snaží mu za každou cenu vyhnout a na budoucí situaci nemyslet. To je ale zásadní chyba, protože nepřipravený projev vás stresuje mnohem více než projev připravený.  Nebojte se nacvičit si své vystoupení dopředu – objevíte tak kritická místa, která vás pak „na ostro“  nepřekvapí a váš projev bude plynulý, souvislý a dobře časově i tematicky rozplánovaný.

2. Řekněte si o zpětnou vazbu
Kritiku nemá rád nikdo a právě strach ze smíchu, odmítnutí nebo nepochopení bývá hlavní příčinou strachu z vystupování jako takového. Zpětná vazba ve formě konstruktivní kritiky ale má ve světě své místo a je to jeden z nejlepších způsobů, jak odhalit nedostatky vašeho projevu a zavčas je odstranit. Máte přítele nebo rodinného člena, kterému věříte a který vám rád pomůže? Potom předveďte své vystoupení nejdříve jemu! Bude to pro vás snazší, než vystupovat rovnou před cizími lidmi, nezávislý posluchač vás navíc upozorní na případné nejasnosti a slabá místa, která budete mít dost času odstranit.
 
3. Buďte znalcem v oboru
Tímto bodem nemyslíme, že musíte mít nutně nastudované všechno, co za léta v daném oboru vyšlo, co se týká chodu celé vaší firmy apod. Je ale třeba si udělat „širší základ“ a alespoň trochu svými znalostmi přesáhnout úzkou oblast, o které se chystáte mluvit - už proto, že se vás po vystoupení mohou posluchači začít ptát na detaily nebo související fakta (což je dobře, protože to znamená, že jste je zaujali) a je hloupé zkazit si dojem z dobré přednášky tím, že budete na všechny dotazy odpovídat „Nevím“.
 
4. Zařiďte si pohodlí
Je jasné, že na mezinárodní konferenci ani na pracovní schůzi nemůžete dorazit v teplákách, ale příjemný stav těla se odráží v příjemném stavu ducha. Vezměte si tedy na sebe něco, co vám sluší a v čem se zároveň cítíte pohodlně. Pokud víte, že se během projevů potíte, vezměte si lehké oblečení ze světlých látek, na kterých to nebude vidět. Vyskakují vám při trémě na krku rudé skvrny? Šátkem nebo elegantním roláčkem nic nezkazíte a jakmile se vám podaří skrýt před posluchačí vnější projevy své nervozity, vnitřní pnutí se také zklidní.
 
5. Nebojte se přiznat barvu
Vystupujete poprvé před novými kolegy, máte se setkat s budoucí tchýní nebo se od vás očekává přednesení referátu před kolokviem profesorů a studentů? Nebojte se přiznat, jak se cítíte. Každý z nás byl někdy před důležitou událostí nervózní, a kdo tvrdí že ne, je nervózní dodnes. Nenechte se rozhodit posměváčky a zaměřte se na ty, kterým z očí kouká vlídnost a pochopení.
 
6. Najděte si spřízněnou duši
Ve dvou se to lépe táhne a o veřejných projevech tohle platí dvojnásob. Určitě máte spolužáka nebo kolegu, se kterým jste si bližší než s ostatními. Svěřte se mu se svým strachem a při vystoupení se pak soustřeďte na něj. Uvidíte, že pohled na milou, chápající tvář vám hned dodá síly. A pokud vystupujete někde, kde nikoho neznáte? V každém publiku se najde někdo, kdo vám „sedne“ a bude vám milý. Dívejte se na něj a bude vám líp.
 
7. Trénujte, trénujte, trénujte
Cvičení dělá mistry, žádný učený z nebe nespadl, bez práce nejsou koláče... Všechna tahle přísloví mají pravdu. Svůj strach nikdy nepřekonáte tím, že se budete problémovým situacím vyhýbat, ale právě tím, že jim budete čelit! Nezáleží přitom, jestli budete recitovat na soutěžích, hrát v hudební kapele, věnovat se sportu, kde je na vás vidět, nebo jestli si jen častěji vezmete slovo při setkání s přáteli – důležité je se stále „otužovat“ a vystupovat před lidmi, jak je to jen možné.
 
8. Využijte vizualizaci
Tuto pomůcku můžete využít hned dvakrát, v negativním i pozitivním provedení. V případě pozitivní vizualizace si jednoduše představte, jak vám proslov krásně ubíhá, jak publikum zapáleně poslouchá, noří se do tématu, obdivuje vaše znalosti a schopnosti vystupování a na konci ve stoje nadšeně tleská. Nedaří se? Pomoci může i obrácená strategie. Představte si, co nejhoršího se může stát! Polijete se kávou? Rozbrečíte se a utečete? Šéf vám dá na hodinu výpověď? Pravděpodobnost, že se něco z toho stane, je minimální, a vy si tak po úspěšném projevu prožijete o to silnější katarzi z toho, že ani tentokrát nenastal konec světa a vy jste své vystoupení zvládli.
 
9. Najděte si vlastní cestu
Na internetu najdete spoustu rad, jak se vypořádat s trémou. Je jedno, jestli vám pomůže talisman, pohled “do blba” nebo představa publika ve spodním prádle. Když vám něco pomáhá, klidně to využívejte. Dáváte před čtením knih přednost ukázkám z praxe? Pak by vám mohl pomoci kurz Umění sebeprezentace, příprava na veřejné vystupování. V něm se snadno naučíte, jak se správně nachystat na vystoupení, jak upoutat pozornost posluchačů nebo jak komunikvat s médii. Dejte trémě vale a užijte si své minuty slávy bez zbytečného ostychu.