Jak pečovat o dvouleté dítě | 01.12.2017

 

Každé vývojové období má svá specifika a péče o dvouleté děti je náročná hned z několika hledisek. Kromě toho, že dítě ve věku kolem 24 měsíců ještě není schopné provádět samostatně hygienu, takže je třeba ho učit a asistovat mu, přichází také psychicky náročný rok, kdy se do té doby poslušné dítě mění z andílka v neposedného čerta – prvotní období vzdoru. Slovíčka „ne“, „chci“, případně „proč“ patří ke každodenní rutině, stejně jako hysterické výstupy v obchodech a na návštěvách příbuzných. Není ale třeba se bát, i tohle období je možné přežít „bez ztráty kytičky“. Jen je třeba hodně trpělivosti, spousta důslednosti a moře lásky.

A na co dalšího se v tomto období zaměřit?

·         Dostatek spánku – v noci nejméně 10 hodin, po obědě pak maximálně 2 hodiny, aby dítě večer dobře usínalo a přes den nebylo nevrlé.

·         Správné stravování – je třeba dbát na pestrost stravy a na dostatečný pitný režim, který prospívá jak fyzické, tak duševní pohodě.

·         Pohyb na čerstvém vzduchu – fyzická aktivita pomáhá ke správnému tělesnému vývoji, navíc produkuje endorfiny pro zlepšení nálady.

·         Podpora přirozené obranyschopnosti – zdravé dítě je spokojené dítě, takže otužování, zimní procházky i dostatečná, ale ne přehnaná hygiena jsou zásadní.

·         Pravidelnost režimu – stejná doba jídla, zábavy i usínání vnese do života malého dítěte řád a tím mu dodá klid.

·         Intelektuální stimulace – předčítání, prohlížení obrázků, sestavování stavebnic, ale i říkadla, práce s modelínou nebo hra s míčem rozvíjí nejen intelektuální, ale i motorické a emoční schopnosti dětí, které jsou při dostatečné stimulaci čím dál tím šikovnější a zároveň psychicky spokojenější.

Možná si teď říkáte, že teorie je to pěkná, ale funguje i v praxi? A co přesně znamená správná intelektuální stimulace nebo pravidelnost režimu? Pokud se chcete v této oblasti více vzdělat, navštivte náš kurz Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky, který se bude na jaře 2018 konat ve Zlíně, Brně, Žďáru nad Sázavou, Třinci, Jihlavě, Telči a Praze. Informace z tohoto kurz můžete využít nejen při výchově vlastního dítěte, ale díky certifikátu, který získáte, se vám rozšíří i profesní možnosti.